Welcome to AberdeenIndoor.com

GALA RESULTS:

WEDNESDAY 19th APRIL @ 7.00 p.m.      

 

 Rink 6             MIXED TRIPLES FINAL                                                     J. DURWARD         11        F. MEARNS   13

 

 

THURSDAY 20th APRIL 2.00 p.m.

 

  RINK2                   LADIES TRIPLES FINAL                         J. Barkel 3                M. Fraser 21

 

  Rink 4                   LADIES PAIRS DIV 1 FINAL      J. BURNETT/E. BARTLET 17               M. BURR/J.BLACK 7

 

 

THURSDAY 20th APRIL              7.00 p.m.

 

Rink 2              GENTS FOURS FINAL   DIV. 1              G. CLARK     8            D. FARQUHARSON 17

 

Rink 7             MIXED PAIRS FINAL                              F. MEARNS/W. McGREGOR   9            M. STEPHEN/L.MEARNS  14

 

 

FRIDAY 21st APRIL        7.00 p.m.         

                            

Rink 4                LADIES SINGLES FINAL                              M. DURWARD      21            C. DONALDSON  16

 Rink 5               GENTS SINGLES FINAL                              E. GALLAN           7                  G. CLARK  21

 Rink 3              GENTS OPEN DIV 3 FINAL                         J. MCFADYEN    7                    E SMITH  18

Rink 6                LADIES OPEN DIV 1 FINAL                       M. DUTHIE       10                   F. MEARNS  8

 Rink 7              GENTS TRIPLES DIV 1 FINAL                      G. E. ROSS         14                  A. G. INNES  11

 

 

 

SATURDAY 22nd APRIL             1.30 p.m.

 

 Rink 2                        LADIES NOON DIV 1 FINAL                                     S. MUTCH           13                    M. DURWARD  14

 Rink 3                        LADIES FOURS DIV 1 FINAL                                    F. MEARNS         14                    L. E. STRACHAN   16

 Rink 5                        GENTS PAIRS DIV 1 FINAL                  G. W. MILNE/M. STEPHEN   8           S. LESLIE/ S. RUNCIE 15

 Rink 6                        GENTS OPEN DIV 1 FINAL                                       A. LEAPER  9                              J. H. STEWART 16

                                                                                                    

 

 

SATURDAY 22nd APRIL 6.00 p.m.

 

 Rink 2                      GENTS SENIORS DIV 1 FINAL                                A. G. INNES        7            A. D. PIRIE       21                             

 Rink 3                      GENTS OPEN DIV 2 FINAL                                     G. D. KEITH     10             J. STEPHENSON     11

 Rink 4                      GENTS DIRECTORS TRIPLES FINAL                      J. Douglas       13            E. Gallan            10

 Rink 7                      LADIES DIRECTORS TRIPLES FINAL                        M. A. LEGGE  11          S. MUTCH         10

 Rink 5                     JUNIOR SINGLES FINAL                                            K. A. CRAIGEN  3          J. MILLER          21

 Rink 6                     MIXED FOURS DIV 1 FINAL                                     J. H. STEWART   13       J. FRASER         11

                                 

 

 

Congratulations to Jim Stewart, Bruce Nicol, Bill McGregor &

Jim Douglas on winning the British Isles Senior Fours Championship @ Belfast.

They beat England by 23 shots to 7 in the Prelim. Round.

They beat Wales in the Semi-Final by 24 shots to 14.

In the final they beat the Chanel Islands by 20 shots to 17.

 

In the Junior singles Andrew Thomson beat Darren Atkinson of Ireland by 21 shots to 18 in the Semi-Final.

Andrew lost in the Final against Edward Elmore of England by 21 shots to 10

 

Congratulations go to Margaret Durward on winning the Scottish Senior Ladies Singles for the SECOND YEAR RUNNING

 Congratulations to Andrew Thomson on winning the S.I.B.A. Junior Singles 2016-2017

 ABERDEEN SENIOR GENTS PLAY COATBRIDGE IN THE SCOTTISH SENIOR KNOCK OUT CUP FINAL ON WEDNESDAY 22nd MARCH @

11.00 a.m. @ MIDLOTHIAN I.B.C.        RED STICKERS

PLAYERS REPORT TO A. I. B. C. BY 8.00 a.m. BUS LEAVES @ 8.15 a.m.

 

 

SENIOR GENTS

North Section B

PLAYED 

WON

LOST

DRAWN

POINTS

SHOTS

 

 

ABERDEEN

10

8

2

0

16

169

 

 

DUNDEE

10

7

3

0

14

98

 

 

PERTH

10

5

5

0

10

26

 

 

ARBROATH

10

4

6

0

8

-8

 

 

STONEHAVEN

10

4

6

0

8

-61

 

 

FORFAR

10

2

8

0

4

-224

 

Aberdeen Ladies play PERTH in the Ladies Scottish Knock Out Cup QUARTER FINAL

on Saturday 18th MARCH @ STONEHAVEN @ 2.00 p.m.

PLAYERS REPORT TO THE STONEHAVEN STADIUM BY 1.30 p.m. 

 

 

 

 LADIES

 

 

 

PLAYED

WON

LOST

DRAWN

POINTS

SHOTS 

 

 

 

 

North Premier Division 1

 

 

 

         

 

 

 

 

 

 

 

 

ARBROATH

 

 

 

8

6

1

1

13

109

 

 

 

 

 

 

 

TURRIFF

 

 

 

8

4

4

0

8

63 

 

 

 

 

 

 

 

FRASERBURGH

 

 

 

8

3

4

1

7

-58 

 

 

 

 

 

 

 

ABERDEEN

 

 

 

8

3

5

0

6

-51 

 

 

 

 

 

 

 

PERTH

 

 

 

8

3

5

0

6

-63 

 

 

 

 

 

 

 ABERDEEN SENIOR GENTS PLAY ARBROATH IN THE SCOTTISH SENIOR'S KNOCK OUT CUP @ STONEHAVEN ON WEDNESDAY 22nd FEBRUARY @ 11.00 a.m.

PLAYERS REPORT TO STONEHAVEN BY 10.30 a.m.

 

 

 

 

 

The Gents Senior Team on becoming Scottish Champions for the second year running by winning the Seniors Knockout Cup at Glasgow.

 

CATERING:

Full catering facilities will be back in operation Mid August

 

 

 BOWLS SHOP INFORMATION AVAILABLE ON THE "NEWS PAGE"

Club Leagues & Knockout Section

Under the "Club Leagues & Knockout"

You will be able to check all league tables and scores of any competition that you are interested in. 
 
If you are unsure of the section you are in, go into "Teams" and you will find your name (if you are the sponsor) under your initial.


 
Information on the Club Shop can be viewed on the News Page.
 

View Club Constitution

 


The club's email address, 
 
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.